Thursday, December 3, 2015

Gosh Forever Metallic Waterproof Eye Shadow Stick in 02 Beige & 04 Brown Review and Swatches(0,1oz./1,5g) Gosh is my top favorite drugstore brand, I think it's even better than Revlon! I have yet to try a product that I don't love from them. Gosh eye shadow sticks come with 6 different shades which are all metallics. You can find  these online at superdrug.com

02 Beige is a very light beige with tons of shimmers, the base color isn't visible too much. It's more like a ton of shimmers on a sheer base which is perfect for highlighting the browbone and the tearduct area.
04 Brown is a metallic cool toned brown. I love using this on my bottom lash line. You can blur it so easily while it's still wet and when it dries down it won't move all day.

---
Normalde Watsons yerine her zaman Gratis'i tercih ederdim ama son zamanlarda bunu değiştiren marka oldu Gosh. Bu mağazalarda satılan en kaliteli ürünlere sahip bence, renk seçenekleri de bir o kadar güzel. Hatta Revlon'dan bile çok seviyorum diyebilirim.
Gosh kalem farlar 6 farklı renk seçeneğiyle çıkıyor karşımıza, hepsi metalik. Ben 2 rengi aldım ve ikisinden de çok memnunum.
02 Beige metalikten daha çok parıltılı bir yapıya sahip. Özellikle kaş altı ve gözün iç kısımlarını aydınlatmada mükemmel bir renk.
04 Brown ise orta tonlarda soğuk kahve, metalik görünümde. Göze uygulaması ve dağıtması çok kolay. Çok parıltılı olduğu için gece makyajında kullanımı daha iyi olur diye düşünüyorum ama günlük kullanımda da gözünüzün altına rahatça uygulayabileceğiniz bir renk.

No comments:

Post a Comment