Friday, November 20, 2015

Maybelline Color Sensational Lipstick in 630 Velvet Beige Review and Swatches(0,15oz./4,25g - 7,49USD) Another Color Sensational but you need to know that this lipstick has a strong unpleasent smell. It's different and stronger than other Color Sensationals. The color is a caramel leans more on the brown side, it has no shimmers but has a glossy finish. I love the shade it looks so retro and different.
In the USA Maybelline Color Sensational lipstick in number 630 is called Red Revolution which you can see my review on that here, but in Europe #630 is called Velvet Beige, why can't they have global products and colors? See the UK website here.

---
Türkiye'de bir çok kozmetik mağazasında bulabileceğiniz bir ürün, rengi mükemmel, çok farklı duruyor. Pembelerden ve bejlerden sıkıldıysanız bence bu rengi test edebilirsiniz. Biraz olgun bir renk olabilir ama değişiklik güzel. Maalesef Maybelline Color Sensational ruj serisinin en kötü özelliği dayanılmaz kokuları. Eskiden sadece plastik gibi kokardı, şimdi sanırım o kokuyu parfümle örtmeye çalışmışlar ve daha kötü bir sonuç çıkmış ortaya.

No comments:

Post a Comment