Wednesday, December 9, 2015

Rimmel London Moisture Renew Lipsticks in 130 Oxford St. Fuchsia & 330 Sloane's Plum Review and Swatches
(0,14oz./4g - 6,99USD) Rimmel London re-released their Moisture Renew lipsticks with a new packaging and a new formula.
       130 Oxford St. Fuchsia is a bubble gum pink, has a creamy finish. The formula is thicker but smooth enough to glide on.      
       330 Sloane's Plum is deep berry color which leans on the purple side. The older version is frosty and has a metallic greenish sheen. As you can see above I have the same lipstick, 330 Slone's Plum in both old and new packaging. You can see the color is slightly different too, new version is darker and glossier. I've only tried this lipstick in new formula, so far I am liking the previous one better. (only the formula, not the color) Because the new formula is lighter and more buttery which sounds good but it makes the lasting power so weak.

You can see my swatches and review of the two nude Moisture Renew lipsticks in 700 Nude Delight & 720 Nothing Hill Nude.
This collection has 20 lovely shades which you can find at ulta.com or at superdrug.com

---
       Watson's a gittiğimde göz atmadan geçemediğim bir marka Rimmel London. Yanlışlıkla 2 tane aynı rujdan almışım ama bu sayede eski ve yeni formülü değerlendirme şansım oldu.
       Önce 130 Oxford St. Fuchsia ile başlayalım, bir kaç yıl önce herhalde çocuksu bir ruh halimde almışım bu rengi, tam bir şeker pembesi. Bu rengin yapısını diğer ikisine göre çok daha güzel buldum. Daha yoğun renk veriyor ve dudakta daha kalıcı.
       330 Sloane's Plum eski versiyonu formül olarak çok daha iyi ama yeni versiyonu renk olarak daha güzel. Yeni versiyon çok yumuşak, ıslak gibi kayıyor dudaklarınızda ama bence böyle koyu bir renkte olmazsa olmaz bir özellik rujun ne kadar kalıcı olduğu. Yani bu ruj formülüyle yemek yemek çok zor ama bir MAC rujla çok daha rahat yemek yiyebilirsiniz.
       Diğer iki nude tonlarda 700 Nude Delight ve 720 Nothing Hill Nude Moisture Renew ruj yorumlarımı ve fotoğraflarımı görebilirsiniz.

No comments:

Post a Comment